Zamanı Geri Çevirin…

BOTOX

botox mersin

Botox Duygu Tıp Merkezi

Yıllların oluşturduğu izlerinizden kurtulmak istermisiniz

Botoks Clostridium Botulinum isimli bakteriden (Birçok ilaç aynı yolla bakterilerden elde edilmektedir) elde edilen, kasları gevşetmek, ya da belirli bir süre kas hareketini durdurmak için kullanılan bir ilaçtır. Yılan zehiri değildir.

Botoks yıllardır tiklerde, kas spazmı, felç gibi durumlarda şimdilerde terleme, migren gibi hastalıkların yanında kozmetikde de kullanılan bir ilaçtır.

Botoks birkaç dakikada uygulanmakta, etkileri 3 gün sonra başlayıp 7-10 günde ortaya çıkmaktadır. Ortalama etkisi 4-6 ay sürmektedir. Uygulama teknik olarak son derece konforlu ve ağrısı yok denecek kadar azdır.

Estetik anlamda genel olarak gülme, kızma, hayret etme gibi mimiklerimizi kullandığımızda ortaya çıkan ve bizi mutsuz eden çizgilerin tedavisinde kullanılmaktadır. Botoks mimikle oluşan (yüzümüzdeki hareketle oluşan) çizgileri gevşettiği için göz kenarı (gülme), kaş arası (kızma), alın bölgesi (hayret), dudak ve çene mimikle oluşan çizgilere ve boyunda ki bant çizgilerine uygulanabilmektedir.

Hiçbir mimik yapmadan durağan şekilde aynaya baktığınızda gördüğünüz çizgilenmelerde botox çoğu zaman etkisizdir. Bu durumda gördüğünüz ve sizi mutsuz eden çizgilerden dolgu uygulaması ile kurtulabilirsiniz.

Botoksa başlamanın yaşı diye bir şey yoktur. Mimik çizgileri bazen yirmili yaşların başında bile sorun oluşturabilmektedir. Genel olarak ilk bizi rahatsız eden göz kenarı çizgilenmeleri olduğundan 30 lu yaşlar civarı ihtiyaç başlar talebe göre 60 lı yaşlar dahil yapılabilmektedir.

Botox hakkında çok yanlış bilinen efsaneler bulunması ihtiyaç sahiplerinde ön yargılar oluşturmaktadır.

Botox efsaneleri : Donuk ifade yaparmış, kasları öldürürmüş,  zararlıymış, botox yaptıranlar birbirine benziyormuş, botox yaptırıp bırakınca daha kötü oluyormuş, yüzü şişiriyormuş, bu yaşta yapılırmıymış, yılan zehiriymiş, botoxluların hepsi aynıymış, sadece kadınlar yaptırırmış.

Bunların hepsi yanlıştır.

Bütün bu söylemler botoxla tanışmamış bireyler tarafından söylenen ancak ilk uygulamadan sonra yanlış inanışların tamamının uçup gittiği düşüncelerdir. Bizim toplumumuzda hala bu uygulamaları yaptırıp son derece mutlu olduğu halde bunu gizli tutan bireyler sayesinde yanlış inanışlar maalesef süregelmektedir.

Botox, sizin talepleriniz doğrultusunda hekimin belirlediği ölçüde yapıldığı sürece hiçbir problem olmaz. Hekimi biraz daha botoxa zorlamak problemlerin başlangıç noktasıdır. Bazen küçük bir çizgi kalmalı ama küçük bir doz daha yapılmamalıdır. Doğru olan uygulama noktalarının ve doz miktarının doktorunuz tarafından belirlenmesidir. Böyle uygulanırsa siz de bir sorun yaşamazsınız.

DOLGU Duygu Tıp Merkezi

Dolgular genel olarak 3 başlıkta toplanabilir.

Hyaluronic asid dolguları: Hyaluronic asid içerdiğinden en çok tercih edilen dolgulardır. Bitkisel ve hayvansal kökenli olanlar vardır. Hyaluronic asid ihtiva ettiğinden zaten vücudumuzda var olan son derece güvenilir, nasıl davranacağı ve süreci önceden bilinen dolgulardır. Bitkisel kökenli olanlar alerjik reaksiyon oluşturmadığından daha çok tercih edilir.

Yarı kalıcı ve kalıcı dolgular: Daha çok kimyasal içerik ihtiva eden sentetik dolgulardır. Genel olarak vücut deformitelerinde kullanılır. Yıllar içerisinde yüzde oluşacak değişikliklere iyi uyum sağlayamadığı ve reaksiyonlar oluşturabileceği için yüz bölgesinde çok tercih edilen dolgular değildir. 

Otogen dolgular: Vücudun kendi yağından elde edilen dolgulardır. Geniş alanda ve fazla hacimde kullanmak için uygundur. Yağ dolgusu kaba bir malzeme olduğu için yüz bölgesinde ince çizgiler için tercih edilmez.

Yüz bölgesi için en ideal dolgu bitkisel kökenli hyaluronic asid dolgularıdır bu nedenle bundan sonra bahsedilen dolgularda hep bu dolgudan bahsedeceğiz.

Dermal Dolgular ayna karşısında hiçbir mimik hareketi yapmadan gördüğünüz sizi mutsuz eden tüm çizgilenmelerde ve dolgunlaşmasını istediğiniz (elmacık kemiği, dudak gibi) alanlarda kullanılabilir.

Burun kenarından aşağı inen çizgiler (Nazolabial Çizgiler), dudak etrafındaki çizgiler, dudaktan çeneye doğru inen sarkma çizgileri, göz altı ve çevresindeki kırışıklıklar, alındaki çizgilerde, boyun çizgilerinde, yine boyun  ve ellerdeki buruşma alanlarında, ayrıca dudak dolgunlaştırılması yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak , geniş akne izlerini doldurmak ve  travma sonucu oluşan deformite ve asimetrileri düzeltme amaçlı kullanılır.

Hyaluronic asid dolguları kıvamlarına göre kendi içinde sınıflanır ve yüzün her bölgesinde farklı kıvamda dolgu kullanılır. Dolguların kıvamları kalıcılık süresini belirleyen en önemli durumdur. Bu nedenle yüz ve boyun bölgesinde kullanılan dolguların ömrü kıvamına göre 6-18 ay sürmektedir. Genel bir tabirle ince çizgiler az kıvamlı dolgularla doldurulduğundan daha kısa ömürlüdür.

Dolgular genel olarak sorun olan her yaşta uygulanabildiği gibi genel olarak çizgilenmelerde 30 lu yaşlarda ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. İleri yaşlarda uygulamanın hiçbir mahsuru yoktur. Dudak dolgunlaştırma ve asimetri düzeltimleri ve onarım amacı ile her yaşta kullanılabilmektedir.

Uygulama son derece konforlu, ağrısı çok düşük olup 15 dakika civarı sürmektedir.

Dolgu içinde bir çok yanlış bilgi bulunmaktadır. Dolgu yüzü şişiriyormuş, dolgu yapılanlar özellikle dudakta hemen belli oluyormuş, hisleri öldürüyormuş, bir kere yaptırıp devamında yaptırmayınca daha kötü oluyormuş gibi efsanelerin hepsi yanlıştır.

Çizgilere yönelik uygulamalarda sadece çizginin yok olacağını düşünmelisiniz. Daha fazla bir şey oluşmaz. Dudak ve elmacık dolgunlaştırma ise sizin ne kadar dolgunluk istediğinizle ilintili bir durumdur. Talebinizin yüzünüze uygun olup olmadığına doktorunuzun yorumu ile birlikte karar verirseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Kaliteli bir dolgu ile yapılan iyi bir uygulamadan sonra hiçbir pürüz oluşmaz ve son derece naturel bir görünüm elde edilir.

Dolgu ve Botoks kararında uygulandığı sürece ifadeyi bozan, yapılınca belli olan uygulamalar değildir.

Işık Dolgu Duygu Tıp Merkezi

Işık Dolgu Duygu Tıp Merkezi

 

 

 

 

 

 

ışık dolgu, ışık dolgu duygu tıp merkezi, ışık dolgu dr abbas taşdemir.